سوال ۱: چه موقع بعد از عمل جراحی لاغری می‌تونم ورزش کنم؟

بعد از انجام عمل می‌توانید در بیمارستان، در کنار استراحت کردن به صورت محدود پیاده روی کنید. البته نه بیشتر. نکته مهم بعد از اغلب اعمال جراحی لاغری ، آهسته حرکت کردن و اجتناب از تحرک زیاد است. دست کم تا یک ماه نباید ورزش سنگین انجام دهید. دور ورزش ها و فعالیت های رقابتی را خط بکشید. وزنه سنگین بلند نکنید. اگر شناگر هستید و یا شنا دوست دارید حتما تا زمان بسته شدن و التیام کامل زخم وارد آب نشوید.

سوال ۲: من قبلا هرنی داشتم و یا من قبلا روی شکمم عمل انجام دادم، آیا من الان می‌تونم عمل لاغری لاپاراسکوپی داشته باشم؟

جواب کوتاه بله است. اما قبل از بیهوش شدن باید تمام سوابق بستری شدن و یا سابقه داشتن عمل جراحی قبلی مخصوصا در ناحیه شکم و لگن را به جراح لاغری خود و متخصص بیهوشی اطلاع دهید. حتی اگر در دوران کودکی نیز عمل خاصی داشته اید را اطلاع دهید.

سوال ۳: من دیابت نوع دو دارم، آیا عمل لاغری من با این شرایط خطرناکه؟

بله امکان دارد. ولی این به معنی عدم انجام عمل لاغری برای کسانی که دیابت نوع دو دارند نیست. اکر دیابت نوع دو دارید پیش از عمل به تمام توصیه های جراح لاغری مبنی بر کنترل دیابت و سطح قند خون خود عمل کنید تا در شرایط عمل قرار بگیرید. تقریبا اغلب کسانی که دیابت دارند و عمل جراحی لاغری انجام میدهند بعد از عمل تا حدود زیادی دیابت‌شان بهبود پیدا میکند و حتی کاملا درمان میشود. برخی از مطالعات نشان میدهند که حتی دیابت نوع ۱ بعد از عمل لاغری مانند اسلیو معده یا بای پس معده میتواند تا حد زیادی بهبود پیدا کند.

سوال ۴: اگر من بیماری قلبی داشته باشم میتونم عمل لاپاراسکوپی لاغری انجام بدم؟

بله میتوانید. هرچند که شدنی است، اما باید پیش از انجام عمل با متخصص قلب و عروق مشورت کنید و او تایید کند که شما صلاحیت انجام این عمل را دارید. انجام عمل جراحی لاغری میتواند باعث بهبود برخی شرایط و بیماری های مربوط قلب شود. برخی از این شرایط عبارتند از:

  • فشار خون بالا
  • کلسترول
  • مشکلات لیپیدی
  • افزایش اندازه قلب
  • مشکلات عروقی

نکته:

معمولا پیش از انجام عمل، توسط تیم پرستاری و جراح لاغری مورد ارزیابی قرار میگیرید. مطمئن شوید که تمام مشکلات قلبی و عروقی که دارید را با جزئیات به آن ها اطلاع دهید. باز هم نگران این نباشید که عمل شما انجام نشوید، زیرا حتی بیمارانی که فیبریلاسیون دهلیزی، تعویض دریچه های قلبی، استنت گذاری و بای پس قلبی انجام داده اند نیز توانسته اند با موفقیت اعمال لاغری مانند اسلیو معده را انجام دهند.

سوال ۵: آیا بعد از انجام عمل لاغری یا عمل متابولیک میتونم باردار شم؟ سلامتی بچه‌م به خطر نمی افته؟

بله میتوانید. شما نه تنها میتوانید باردار شوید بلکه احتمال و شانس بارداری شما بعد از عمل لاغری به طرز چشمگیری افزایش پیدا میکند. بعد از انجام عمل، دوره های قاعدگی بانوان بسیار منظم میشود و میتوان در شرایط ایده آلی باردار شد. خبر خوب این است که این بانوان معمولا دوره بارداری سالمی را تجربه میکنند. زیرا مشکلاتی مانند سقط جنین، اکلامپسی، ماکروزمی و دیابت بارداری را کمتر تجربه میکنند. به علاوه احتمال نیاز به سزارین در آن ها به شدت کاهش پیدا میکند و احتمالا زایمان بهتری خواهند داشت.

اما نکته مهم بعد از عمل جراحی این است که تا مدتی بعد از عمل، نباید اقدام به بارداری کرد. برخی از متخصصان جراحی لاغری توصیه میکنند که باید به بدن اجازه داد تا کاملا بهبود پیدا کرده و به شرایط جدید عادت کند آنگاه اقدام به بارداری کرد. توصیه میشود که از ۱۲ تا ۱۸ ماه بعد از عمل لاغری این اقدام صورت گیرد.

نکته مهم:

از انجایی که شانس بارداری در دوران بعد از عمل افزایش میابد باید تا مدتی اقدام به پیشگیری از بارداری کنید تا حامله نشوید. برای بارداری از IUD، کاندوم و سایر روش های پیشگیری استفاده کنید. دقت کنید که قرص ضد بارداری برای افرادی که چاق هستند و یا در حال تغییرات وزنی هستند کار نمیکند. بنابراین مصرف آن ها و برقراری رابطه میتواند باعث حامله شدن شما شود.

سوال ۶: آیا بعد از عمل لاغری نیاز به عمل جراحی پلاستیک دارم؟ بیمه عملش رو میده؟

اغلب بیماران پس از انجام عمل های لاغری مثل اسلیو معده و بای پس با شل یا آویزان شدن پوست مواجه می‌شوند. زیرا بدن شما تا حدود ۱۸ ماه بعد از عمل جراحی لاغری، تغییرات زیادی را تحربه می‌کند. میزان شل و آویزان شدن پوست و ظاهر کلی شما به عوامل مختلفی مثل مقدار وزن از دست داده، ژنتیک، سن، ورزش کردن، سیگار کشیدن یا  نکشیدن و .. بستگی دارد.

به طور کلی بیماران، پس از عمل در برخورد با شل شدن پوست دو دیدگاه متفاوت دارند:

  • برخی از آن ها ترجیح میدهند با پوشیدن لباس، کمربند و یا پوشش های فشاری پوست و شل بودن آن را پنهان کنند
  • برخی دیگر ترجیح میدهند برای برطرف کردن این افتادگی اقدام به انجام عمل پلاستیک کنند.

چنانچه شما قصد انجام عمل داشته باشید، بهتر است که دست کم ۱۸ ماه بعد از عمل صببر کنید و  آنگاه زیر تیغ جراحی دیگری بروید.

اما بحث بیمه

بیمه ها معمولا بنا به دلایل درمانی و پزشکی مقداری از هزینه های برداشتن پوست اضافی شکم و پستان را تقبل میکنند. اما برای برداشتن پوست آویزان بازوها معمولا هزینه ای پرداخت نمیکنند زیرا از نظر بمه جنبه زیبایی دارد.

سوال ۷: میگن بعد از عمل جراحی لاغری ، مو ریزش پیدا میکنه این درسته؟

بله برخی بیماران ممکن است پس از عمل با ریزش مو مواجه شوند. و در کل ۳ تا ۶ ماه پس از عمل این اتفاق طبیعی است. ریزش مو در این افزاد به دلیل استرس فیزیکی ناشی از جراحی و تغییرات وزنی سریع رخ میدهد.