عمل جراحی چاقی بهتر است یا ابدومینو پلاستی؟

ابدومینوپلاستی نوعی جراحی زیبایی است که برای زیباسازی و اصلاح عیوب شکم که برای کاهش وزن زیاد یا مشکلات پس از بارداری یا دلایل دیگر انجام می شود. این جراحی به هیچ عنوان روشی برای درمان چاقی یا برداشتن چربی احشایی شناخته نمی شود. چربی احشایی یا شکمی بین اندام‌ های بدن جمع می ‌شود به طوری که با ابدومینوپلاستی نمی ‌تواند درمان شود. این چربی ها سرسخت هستند و به همین دلیل ذوب شدن آنها سخت است. در صورت عدم درمان، این چربی ها می توانند منجر به دیابت نوع 2، مقاومت به انسولین، سندرم X و سایر بیماری های مرتبط با چاقی شوند.

بهترین جراحان پلاستیک عموماً بیمارانی را که برای برداشتن چربی احشایی اقدام به ابدومینوپلاستی می کنند رد می کنند. پس از کاهش وزن و آب شدن چربی، بیمار می تواند ابدومینوپلاستی برای سفت کردن عضلات و رفع افتادگی پوست شکم انجام دهد. از طرفی اگر بیمار از چاقی رنج می برد بهترین راه حل دائمی جراحی کاهش وزن است. اسلیو معده، بای پس معده، بالون معده و برخی دیگر از انواع جراحی های کاهش وزن راهی برای کاهش چربی و کاهش شاخص توده بدنی (BMI) هستند. بنابراین اگر نیاز به جراحی لاغری دارید، ابدومینوپلاستی نروید زیرا کمکی به آب شدن چربی شما نمی کند. همچنین بسیار خطرناک است.

متأسفانه اکثر مردم به جای راه حل نهایی کاهش وزن به دنبال یک رژیم لاغری سریع یا جراحی های زیبایی مانند لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی هستند. جراحی کاهش وزن ایمن ترین و موثرترین راه برای بازیابی سلامتی است. البته جراحی کاهش وزن انواع مختلفی دارد که هر کدام مزایا و معایبی دارند. فرض کنید بیمار نیاز به انجام هر دو عمل جراحی (ابدومینوپلاستی و کاهش وزن) دارد. در این صورت باید قبل از ابدومینوپلاستی جراحی کاهش وزن انجام شود. مزیت این کار این است که بیمار بعد از ابدومینوپلاستی دیگر وزن اضافه نمی کند و شکم دوباره بیرون نمی آید. باز هم تاکید می کنیم که ابدومینوپلاستی یک جراحی زیبایی است. در مقابل، جراحی کاهش وزن درمانی برای چاقی و بیماری های مرتبط با آن است.