انواع عمل جراحی لاغری

هم اکنون سه روش جراحی  متداول در دنیا توسط جراحان به متقاضیان توصیه می شود. اولین مورد به جراحی اسلیو معده مربوط است. در عمل اسلیو معده، که به آن گاسترکتومی اسلیو عمودی نیز گفته می شود، جراح قسمت اعظم معده شما را برمی دارد و تنها یک قسمت موزی شکل باقی می ماند که توسط پزشک بسته می شود. این جراحی مقدار غذایی را که می تواند در معده شما جا بگیرد کاهش می دهد و باعث می شود زودتر احساس سیری کنید.

بیرون آوردن بخشی از معده ممکن است بر هورمون‌ها یا باکتری‌های موجود در دستگاه گوارش که بر اشتها و متابولیسم تأثیر می‌گذارند نیز تأثیر بگذارد. این نوع جراحی را نمی توان معکوس کرد زیرا بخشی از معده به طور دائم برداشته می شود. سبک دیگری از جراحی های لاغری به نام بای پس معده شناخته می شود که در سه مرحله انجام می شود. ابتدا، جراح معده شما را به هم می دوزد و یک کیسه کوچک در قسمت بالایی ایجاد می کند. این مسئله معده شما را بسیار کوچکتر می کند، بنابراین کمتر غذا می خورید زیرا زودتر احساس سیری می کنید. در مرحله بعد، جراح روده کوچک شما را به دو قسمت تقسیم می کند و قسمت پایینی را مستقیماً به کیسه کوچک معده متصل می کند. غذا بیشتر معده و قسمت بالایی روده کوچک شما را دور می زند، بنابراین بدن کالری کمتری جذب می کند. سپس جراح قسمت فوقانی روده کوچک را مجدداً به محل جدید دورتر در قسمت تحتانی روده کوچک متصل می کند. این امر به شیره های گوارشی موجود در معده اجازه می دهد تا از قسمت بای پس روده کوچک به قسمت پایین روده کوچک جریان یابد تا غذا به طور کامل هضم شود.

بای پس باعث تغییر هورمون ها، باکتری ها و سایر مواد در دستگاه گوارش می شود که ممکن است بر اشتها و متابولیسم تأثیر بگذارد. معکوس کردن بای پس معده دشوار است، اگرچه جراح ممکن است آن را در صورت لزوم انجام دهد. سبک سوم جراحی معده به نام حلقه گذاری قابل تنظیم معده شناخته می شود. در این نوع جراحی، جراح یک حلقه با یک نوار بادی داخلی در بالای شکم شما قرار می دهد تا یک کیسه کوچک ایجاد کند. مانند جراحی اسلیو معده و بای پس معده، نوار معده باعث می شود پس از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری کنید. نوار داخلی دارای یک بالون دایره ای شکل است که با محلول نمکی پر شده است. جراح می تواند با تزریق یا برداشتن محلول نمکی از طریق یک دستگاه کوچک به نام پورت که زیر پوست شما قرار می گیرد، نوار داخلی را طوری تنظیم کند که اندازه دهانه کیسه به بقیه معده شما متصل شود.

پس از جراحی، برای تنظیم اندازه دهانه باند به چندین ویزیت بعدی نیاز خواهید داشت. اگر باند مشکلی ایجاد کند یا به کاهش وزن کافی کمک نکند، جراح ممکن است آن را بردارد. امروزه، جراحی باند قابل تنظیم معده در مقایسه با اسلیو معده یا بای پس معده کمتر انجام می شود، زیرا با عوارض بیشتری همراه است و عمدتاً نیاز به برداشتن باند به دلیل عدم تحمل است. کاهش وزن به طور قابل توجهی کمتر است و با عوارض بیشتری همراه است. البته علاوه بر سه روش فوق، سبک دیگری از جراحی نیز هم اکنون در مراکز پزشکی دنیا انجام می شود که با عنوان انحراف بیلیوپانکراس با تعویض دوازدهه نام دارد. این روش جراحی به نام انحراف بیلیوپانکراس با سوئیچ اثنی عشر یا “جراحی مختلط” شامل دو روش جداگانه است.

اولین روش مشابه جراحی اسلیو معده است. روش جراحی دوم روده کوچک را به دو قسمت تقسیم می کند. غذا از طریق یک دستگاه حرکت می کند و بیشتر روده کوچک را دور می زند. این باعث کاهش تعداد کالری و مقدار مواد مغذی جذب شده می شود. شیره های گوارشی از معده از طریق مجرای روده دیگر جریان می یابد و با ورود غذا به روده بزرگ مخلوط می شود. این نوع جراحی به شما این امکان را می دهد که در مقایسه با سه عمل دیگر که در بالا توضیح داده شد وزن بیشتری از دست بدهید. با این حال، احتمال بروز مشکلات مربوط به جراحی و کمبود ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئین ها در بدن شما نیز بسیار زیاد است. به این دلایل، جراحان اغلب این روش خاص را انجام نمی دهند. با این حال، برخی از جراحان ممکن است آن را برای بیمارانی که چاقی شدید و سایر شرایط مشکلات سلامتی دارند توصیه کنند